BOURNS SDR0604-470KL Surface Mount Power Inductor, SDR0604 Series, 47 µH, 720 mA, 1 A, Unshielded, 0.37 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SDR0604 Series, 47 µH, 720 mA, 1 A, Unshielded, 0.37 ohm product from BOURNS with the model number SDR0604-470KL
Product details
Product Range SDR0604 Series
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 720mA
Saturation Current (Isat) 1A
Inductor Construction Unshielded
DC Resistance Max 0.37ohm
Power Inductor Case 5.8mm x 5.8mm x 4.8mm
Inductance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR0604-470KL
Product details
Product Range SDR0604 Series
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 720mA
Saturation Current (Isat) 1A
DC Resistance Max 0.37ohm
Inductance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR0604-470KL
Description
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 720mA
Saturation Current (Isat) 1A
DC Resistance Max 0.37ohm
Inductance Tolerance ± 10%
Part Number SDR0604-470KL
BOURNS SDR0604-470KL Surface Mount Power Inductor, SDR0604 Series, 47 µH, 720 mA, 1 A, Unshielded, 0.37 ohm | Tanotis