BOURNS SRN1060-151M Surface Mount Power Inductor, SRN1060 Series, 150 µH, 1.25 A, 1.35 A, Semishielded, 0.3 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRN1060 Series, 150 µH, 1.25 A, 1.35 A, Semishielded, 0.3 ohm product from BOURNS with the model number SRN1060-151M
Product details
Product Range SRN1060 Series
Inductance 150µH
RMS Current (Irms) 1.25A
Saturation Current (Isat) 1.35A
Inductor Construction Semishielded
DC Resistance Max 0.3ohm
Power Inductor Case 10mm x 9.8mm x 6mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRN1060-151M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range SRN1060 Series
Inductance 150µH
RMS Current (Irms) 1.25A
DC Resistance Max 0.3ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRN1060-151M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 150µH
RMS Current (Irms) 1.25A
DC Resistance Max 0.3ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRN1060-151M
BOURNS SRN1060-151M Surface Mount Power Inductor, SRN1060 Series, 150 µH, 1.25 A, 1.35 A, Semishielded, 0.3 ohm | Tanotis