BOURNS SRP7028A-5R6M Surface Mount Power Inductor, SRP7028A Series, 5.6 µH, 5 A, 9 A, Shielded, 0.048 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP7028A Series, 5.6 µH, 5 A, 9 A, Shielded, 0.048 ohm product from BOURNS with the model number SRP7028A-5R6M
Product details
Product Range SRP7028A Series
Inductance 5.6µH
RMS Current (Irms) 5A
Saturation Current (Isat) 9A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.048ohm
Power Inductor Case 7.3mm x 6.6mm x 2.8mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP7028A-5R6M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range SRP7028A Series
Inductance 5.6µH
RMS Current (Irms) 5A
Saturation Current (Isat) 9A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.048ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP7028A-5R6M
Description
Inductance 5.6µH
RMS Current (Irms) 5A
Saturation Current (Isat) 9A
DC Resistance Max 0.048ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP7028A-5R6M
BOURNS SRP7028A-5R6M Surface Mount Power Inductor, SRP7028A Series, 5.6 µH, 5 A, 9 A, Shielded, 0.048 ohm | Tanotis