BOURNS SRP7030-100M Surface Mount Power Inductor, SRP7030 Series, 10 µH, 3.5 A, 5 A, Shielded, 0.06 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP7030 Series, 10 µH, 3.5 A, 5 A, Shielded, 0.06 ohm product from BOURNS with the model number SRP7030-100M
Product details
Product Range SRP7030 Series
Inductance 10µH
RMS Current (Irms) 3.5A
Saturation Current (Isat) 5A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.06ohm
Power Inductor Case 7.6mm x 6.5mm x 3.2mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP7030-100M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range SRP7030 Series
Inductance 10µH
RMS Current (Irms) 3.5A
Saturation Current (Isat) 5A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.06ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP7030-100M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 10µH
RMS Current (Irms) 3.5A
Saturation Current (Isat) 5A
DC Resistance Max 0.06ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP7030-100M
BOURNS SRP7030-100M Surface Mount Power Inductor, SRP7030 Series, 10 µH, 3.5 A, 5 A, Shielded, 0.06 ohm | Tanotis