BULGIN DX0505/GN/24 LED Panel Mount Indicator, Vandal Resistant, Green, 24 VDC, 12.2 mm, 25 mA, 100 mcd, IP67
  • Solder tag/2.8mm tag termination
  • Wide viewing angle
  • Shock and vibration-resistant
  • IP67 Sealed protection rating
Applications
Industrial
Product details
LED Colour Green
Forward Current If 25mA
Operating Voltage 24VDC
Mounting Hole Dia 12.2mm
Packaging Each
Product Range -
Luminous Intensity 100mcd
IP / NEMA Rating IP67
Other details
Brand BULGIN
Part Number DX0505/GN/24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Wide viewing angle
Applications
Industrial
Product details
LED Colour Green
Forward Current If 25mA
Operating Voltage 24VDC
Mounting Hole Dia 12.2mm
Packaging Each
Product Range -
Luminous Intensity 100mcd
IP / NEMA Rating IP67
Other details
Brand BULGIN
Part Number DX0505/GN/24
Description
Forward Current If 25mA
Operating Voltage 24VDC
Mounting Hole Dia 12.2mm
Part Number DX0505/GN/24
BULGIN DX0505/GN/24 LED Panel Mount Indicator, Vandal Resistant, Green, 24 VDC, 12.2 mm, 25 mA, 100 mcd, IP67 | Tanotis