CGS - TE CONNECTIVITY HSC10010RJ Resistor, Solder Lug, 10 ohm, 100 W, 1.9 kV, � 5%, HSC Series, Wirewound
HomeStore
  • High power dissipation of 100W (with heat sink)
  • Resistance value ranges from 0.05ohm to 100Kohm
  • Working voltage is 1900V
  • Low inductance
  • �10%, �5%, �3%, �2%, �0.5% & �0.25% tolerance
  • Temperature coefficient is 50ppm/�C(below 100R), 30ppm/�C( above 100R)
  • Dimensions is H= 26mm, W= 47.5mm, L= 65.5mm with 35mm x 37mm fixing centres
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Temperature Coefficient � 50ppm/�C
Power Rating 100W
Resistance 10ohm
Resistance Tolerance � 5%
Resistor Element Type Wirewound
Product Range HSC Series
Resistor Terminals Solder Lug
Voltage Rating 1.9kV
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC10010RJ
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Working voltage is 1900V
  • Low inductance
Applications
Product details
Power Rating 100W
Resistance 10ohm
Resistance Tolerance � 5%
Product Range HSC Series
Resistor Terminals Solder Lug
Voltage Rating 1.9kV
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC10010RJ
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Working voltage is 1900V
Power Rating 100W
Resistance 10ohm
Resistance Tolerance � 5%
Voltage Rating 1.9kV
Part Number HSC10010RJ
CGS - TE CONNECTIVITY HSC10010RJ Resistor, Solder Lug, 10 ohm, 100 W, 1.9 kV, � 5%, HSC Series, Wirewound | Tanotis