COILCRAFT LPS6225-472MRB Surface Mount Power Inductor, LPS6225 Series, 4.7 µH, 900 mA, 3.1 A, Shielded, 0.065 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, LPS6225 Series, 4.7 µH, 900 mA, 3.1 A, Shielded, 0.065 ohm product from COILCRAFT with the model number LPS6225-472MRB
Product details
Power Inductor Case 6mm x 6mm x 2.4mm
DC Resistance Max 0.065ohm
Saturation Current (Isat) 3.1A
Packaging Cut Tape
Inductance Tolerance ± 20%
Product Range LPS6225 Series
RMS Current (Irms) 900mA
Inductance 4.7µH
Inductor Construction Shielded
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number LPS6225-472MRB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
DC Resistance Max 0.065ohm
Saturation Current (Isat) 3.1A
Packaging Cut Tape
Inductance Tolerance ± 20%
Product Range LPS6225 Series
RMS Current (Irms) 900mA
Inductance 4.7µH
Inductor Construction Shielded
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number LPS6225-472MRB
Description
DC Resistance Max 0.065ohm
Saturation Current (Isat) 3.1A
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 900mA
Inductance 4.7µH
Part Number LPS6225-472MRB
COILCRAFT LPS6225-472MRB Surface Mount Power Inductor, LPS6225 Series, 4.7 µH, 900 mA, 3.1 A, Shielded, 0.065 ohm | Tanotis