EATON BUSSMANN SERIES PHV-5R4V474-R Supercapacitor, PowerStor�, EDLC, 0.47 F, 5.4 V, Radial Leaded, PHV Series, +30%, -10%
This is a Supercapacitor, PowerStor�, EDLC, 0.47 F, 5.4 V, Radial Leaded, PHV Series, +30%, -10% product from EATON BUSSMANN SERIES with the model number PHV-5R4V474-R
Product details
Operating Temperature Min -40�C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 65�C
Lifetime @ Temperature 1000 hours @ 65�C
Voltage Rating 5.4V
Product Range PHV Series
Capacitor Case Style Can
ESR 0.4ohm
Capacitance 0.47F
Lead Spacing 11.8mm
Capacitance Tolerance +30%, -10%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand EATON BUSSMANN SERIES
Part Number PHV-5R4V474-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Operating Temperature Max 65�C
Voltage Rating 5.4V
Product Range PHV Series
Capacitor Case Style Can
ESR 0.4ohm
Capacitance 0.47F
Lead Spacing 11.8mm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand EATON BUSSMANN SERIES
Part Number PHV-5R4V474-R
Description
Voltage Rating 5.4V
ESR 0.4ohm
Capacitance 0.47F
Lead Spacing 11.8mm
Part Number PHV-5R4V474-R
EATON BUSSMANN SERIES PHV-5R4V474-R Supercapacitor, PowerStor�, EDLC, 0.47 F, 5.4 V, Radial Leaded, PHV Series, +30%, -10% | Tanotis