EATON COILTRONICS DR74-151-R Surface Mount Power Inductor, DR Series, 150 µH, 690 mA, 810 mA, Shielded
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, DR Series, 150 µH, 690 mA, 810 mA, Shielded product from EATON COILTRONICS with the model number DR74-151-R
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 690mA
Saturation Current (Isat) 810mA
Power Inductor Case 7.6mm x 7.6mm x 4.35mm
Inductance 150µH
Inductor Construction Shielded
Product Range DR Series
DC Resistance Max -
Packaging Cut Tape
Other details
Brand EATON COILTRONICS
Part Number DR74-151-R
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 690mA
Inductance 150µH
Inductor Construction Shielded
Product Range DR Series
DC Resistance Max -
Packaging Cut Tape
Other details
Brand EATON COILTRONICS
Part Number DR74-151-R
Description
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 690mA
Inductance 150µH
Part Number DR74-151-R
You may also like
NEW
Thumbnail 1
ZF ELECTRONICS SRB22A2BBBNN SWITCH, ROCKER, SPST, 10A, 250V, BLACK
NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 7461383 Wire-To-Board Connector, Shank, M5, 2.54 mm, 16 Contacts, Press Fit
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 744772220 Choke, Line, WE-TI Series, 22 µH, 2.3 A, 3.6 A, 0.055 ohm, ± 10%
WURTH ELEKTRONIK 691352710004 Pluggable Terminal Block, 5 mm, 4 Ways, 24 AWG, 12 AWG, 3 mm², Screw
WURTH ELEKTRONIK 691361300005 Pluggable Terminal Block, 3.81 mm, 5 Ways, 26 AWG, 16 AWG, 1.5 mm², Screw
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 615032137921 Modular Connector, Cat5, RJ45, WR-MJ Series, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 4 Ports
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 615008138021 Modular Connector, RJ45, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 1 Ports
-70%NEW
WHITE RODGERS 3L11-160 DISC THERMOSTAT, SNAP ACTION
-70%NEW
WIELAND ELECTRIC 96.031.4153.1 Power Entry Connector, RST Series, Receptacle, 250 VAC, 20 A, Cable Mount, Screw
-70%NEW
WELLER XNT 4 Soldering Iron Tip, 45° Round, Bent, 1.2 mm
-70%NEW
WEIDMULLER STRIPAX ULTIMATE Wire Stripper, 24-10 AWG / 0.25-6mm² Flexible & Solid Conductors, 25mm Lengths
WAGO 793-501 Terminal Block Marker, Terminal Block Marker, Terminal Blocks, 5 mm
EATON COILTRONICS DR74-151-R Surface Mount Power Inductor, DR Series, 150 µH, 690 mA, 810 mA, Shielded | Tanotis