EATON ELECTRONICS HSH1630-3R8457-R Lithium Ion Capacitor, 3.8 V, 450 F, 15 A, 0.04 ohm, ± 20%, Can
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Voltage(DC)
3.8V
Discharge Current Max
15A
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Open menu
Capacitor Mounting
Through Hole
Lead Spacing
7.5mm
Product Height
30mm
Operating Temperature Min
-25°C
Qualification
Find similar products
Capacitance
450F
ESR
0.04ohm
Capacitor Case / Package
Can
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Product Diameter
16mm
Product Range
HSHXXXX Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand EATON ELECTRONICS
Part Number HSH1630-3R8457-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Voltage(DC)
3.8V
Discharge Current Max
15A
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Mounting
Through Hole
Lead Spacing
7.5mm
Product Height
30mm
Operating Temperature Min
-25°C
Qualification
Capacitance
450F
ESR
0.04ohm
Capacitor Case / Package
Can
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Product Diameter
16mm
Product Range
HSHXXXX Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand EATON ELECTRONICS
Part Number HSH1630-3R8457-R
3.8V
15A
± 20%
7.5mm
30mm
-25°C
450F
0.04ohm
16mm
70°C
Part Number HSH1630-3R8457-R
EATON ELECTRONICS HSH1630-3R8457-R Lithium Ion Capacitor, 3.8 V, 450 F, 15 A, 0.04 ohm, ± 20%, Can | Tanotis