EPCOS B32756G8126K000 Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 4 Pin, 12 µF, ± 10%, AC Filter, Through Hole
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
12µF
Open menu
Typical Applications
AC Filter
Voltage(AC)
350V
Open menu
Humidity Rating
GRADE III (Test Condition A)
Lead Spacing
37.5mm
Peak Current
ESR
1800µohm
Product Length
42mm
Product Height
45mm
Output (kvar)
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Find similar products
Capacitor Case / Package
Radial Box - 4 Pin
Capacitance Tolerance
± 10%
Capacitor Mounting
Through Hole
Voltage(DC)
580V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
dv/dt Rating
50V/µs
RMS Current (Irms)
23A
Product Diameter
Product Width
30mm
Ripple Current
Product Range
B32756 Series
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32756G8126K000
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
12µF
Typical Applications
AC Filter
Voltage(AC)
350V
Humidity Rating
GRADE III (Test Condition A)
Lead Spacing
37.5mm
Peak Current
ESR
1800µohm
Product Length
42mm
Product Height
45mm
Output (kvar)
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Capacitor Case / Package
Radial Box - 4 Pin
Capacitance Tolerance
± 10%
Capacitor Mounting
Through Hole
Voltage(DC)
580V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
dv/dt Rating
50V/µs
RMS Current (Irms)
23A
Product Diameter
Product Width
30mm
Ripple Current
Product Range
B32756 Series
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32756G8126K000
12µF
350V
37.5mm
42mm
45mm
-40°C
Radial Box - 4 Pin
± 10%
580V
50V/µs
23A
30mm
105°C
Part Number B32756G8126K000
EPCOS B32756G8126K000 Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 4 Pin, 12 µF, ± 10%, AC Filter, Through Hole | Tanotis