EPCOS B32924D3475K000 Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 4.7 µF, ± 10%, X2, Through Hole
HomeStore
Product Overview
B32924 series is an EMI suppression X2 class MKP capacitor with rated AC voltage of 305V. Typical applications include X2 class for interference suppression, "Across the line" applications.
  • 27.5mm lead spacing and 0.8mm lead diameter
  • Polypropylene (PP) dielectric exhibits lower self-heating capabilities
  • Plastic case and epoxy resin sealing (UL 94 V-0)
  • Parallel wire leads, lead-free tinned
  • Maximum operating temperature of 110°C
  • Climatic category (IEC 60068-1:2013): 40/105/56 (ENEC10) 40/110/56 (ENEC15)
Product details
Technical Specifications
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
4.7µF
Suppression Class
X2
Voltage Rating X
305VAC
dv/dt Rating
120V/µs
Lead Spacing
27.5mm
Operating Temperature Max
110°C
Qualification
Capacitor Case / Package
Radial Box - 2 Pin
Capacitance Tolerance
± 10%
Capacitor Mounting
Through Hole
Voltage Rating Y
Humidity Rating
GRADE II (Test Condition A)
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
B32924 Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32924D3475K000
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Product details
Technical Specifications
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
4.7µF
Suppression Class
X2
Voltage Rating X
305VAC
dv/dt Rating
120V/µs
Lead Spacing
27.5mm
Operating Temperature Max
110°C
Qualification
Capacitor Case / Package
Radial Box - 2 Pin
Capacitance Tolerance
± 10%
Capacitor Mounting
Through Hole
Voltage Rating Y
Humidity Rating
GRADE II (Test Condition A)
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
B32924 Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32924D3475K000
Description
4.7µF
305VAC
120V/µs
27.5mm
110°C
Radial Box - 2 Pin
± 10%
-40°C
Part Number B32924D3475K000
EPCOS B32924D3475K000 Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 4.7 µF, ± 10%, X2, Through Hole | Tanotis