ETA 1658-G21-02-P10-15A Thermal Circuit Breaker 1658 15 A 1 Pole 28 VDC 240 VAC Plug On
HomeStore
The 1658-G21-02-P10-15A is a 15A thermal over-current Circuit Breaker with single pole, manual reset type, 3/8-inch - 27 thread neck design, one PAL nut, one knurled nut, bulk hardware and blade terminal design.
  • 1000 Operations at 2 x IN life, inductive
  • -20 to 60°C Ambient temperature range
Applications
Power Management
Other details
Brand ETA
Part Number 1658-G21-02-P10-15A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Power Management
Other details
Brand ETA
Description
ETA 1658-G21-02-P10-15A Thermal Circuit Breaker 1658 15 A 1 Pole 28 VDC 240 VAC Plug On | Tanotis