HOBUT CT105F-100/5-2.5/1 Current Transformer, 20:1, 100 A, 50 Hz, 60 Hz, Chassis
HomeStore
The CT105F-100/5-2.5/1 is a 2.5VA class-1 3-phase moulded case miniature Current Transformer with foot mounted. It can be installed onto cables or 25mm maximum bus-bars and has an overall width of 105mm allowing installation directly on top of moulded case circuit breaker. This transformer is conforms to IEC185, BS 7626, BSEN 60044-1 and IEC 60044-1 standards.
  • -30 to 80�C Ambient temperature range
Applications
Industrial
Product details
Frequency Min 50Hz
Transformer Mounting Chassis
Turns Ratio 20:1
Product Range -
Frequency Max 60Hz
Input Current 100A
Other details
Brand HOBUT
Part Number CT105F-100/5-2.5/1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Industrial
Product details
Frequency Min 50Hz
Transformer Mounting Chassis
Turns Ratio 20:1
Product Range -
Frequency Max 60Hz
Input Current 100A
Other details
Brand HOBUT
Part Number CT105F-100/5-2.5/1
Description
Frequency Min 50Hz
Frequency Max 60Hz
Input Current 100A
Part Number CT105F-100/5-2.5/1
HOBUT CT105F-100/5-2.5/1 Current Transformer, 20:1, 100 A, 50 Hz, 60 Hz, Chassis | Tanotis