INFINEON FP50R12KE3BOSA1 IGBT Array & Module Transistor, N Channel, 75 A, 1.7 V, 280 W, 1.2 kV, Module
HomeStore
This is a IGBT Array & Module Transistor, N Channel, 75 A, 1.7 V, 280 W, 1.2 kV, Module product from INFINEON with the model number FP50R12KE3BOSA1
Product details
Transistor Case Style Module
Transistor Polarity N Channel
Power Dissipation Pd 280W
DC Collector Current 75A
Collector Emitter Voltage V(br)ceo 1.2kV
Product Range EconoPIM 3 Series
Operating Temperature Max 125°C
No. of Pins -
Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) 1.7V
Other details
Brand INFINEON
Part Number FP50R12KE3BOSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Application Note EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Transistor Case Style Module
Transistor Polarity N Channel
Power Dissipation Pd 280W
DC Collector Current 75A
No. of Pins -
Other details
Brand INFINEON
Part Number FP50R12KE3BOSA1
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Power Dissipation Pd 280W
DC Collector Current 75A
Part Number FP50R12KE3BOSA1
INFINEON FP50R12KE3BOSA1 IGBT Array & Module Transistor, N Channel, 75 A, 1.7 V, 280 W, 1.2 kV, Module | Tanotis