
SEMIKRON SKM75GB12T4 IGBT Array & Module Transistor, Dual N Channel, 115 A, 1.85 V, 1.2 kV, Module
SEMIKRON SKM75GB12T4 IGBT Array & Module Transistor, Dual N Channel, 115 A, 1.85 V, 1.2 kV, Module
Product details
| Transistor Case Style | Module |
| Transistor Polarity | Dual N Channel |
| Power Dissipation Pd | - |
| DC Collector Current | 115A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 1.2kV |
| Product Range | - |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| No. of Pins | 7Pins |
| Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) | 1.85V |
Other details
| Brand | SEMIKRON |
| Part Number | SKM75GB12T4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SEMIKRON SKM75GB12T4 IGBT Array & Module Transistor, Dual N Channel, 115 A, 1.85 V, 1.2 kV, Module
Product details
| Transistor Case Style | Module |
| Transistor Polarity | Dual N Channel |
| Power Dissipation Pd | - |
| DC Collector Current | 115A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 1.2kV |
| Product Range | - |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| No. of Pins | 7Pins |
| Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) | 1.85V |
Other details
| Brand | SEMIKRON |
| Part Number | SKM75GB12T4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Transistor Case Style | Module |
| Transistor Polarity | Dual N Channel |
| Power Dissipation Pd | - |
| DC Collector Current | 115A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 1.2kV |
| Product Range | - |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| No. of Pins | 7Pins |
| Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) | 1.85V |
Other details
| Brand | SEMIKRON |
| Part Number | SKM75GB12T4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




