IXYS SEMICONDUCTOR DSEP29-12A Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 30 A, Single, 1.81 V, 40 ns, 200 A
HomeStore
  • International standard package
  • Planar passivated chips
  • Very short recovery time
  • Extremely low switching losses
  • Low IRM-values
  • UL94V-0 Flammability rating
  • Avalanche voltage rated for reliable operation
  • Soft reverse recovery for low EMI/RFI
Applications
Power Management, Industrial, Motor Drive & Control
Warnings
Product details
Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV
Average Forward Current: 30A
Diode Configuration: Single
Forward Voltage Max: 1.81V
Reverse Recovery Time: 40ns
Forward Surge Current: 200A
Operating Temperature Max: 175°C
Diode Case Style: TO-220AC
No. of Pins: 2 Pin
Product Range: DSEP2
Qualification: -
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSEP29-12A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Planar passivated chips
  • Very short recovery time
  • Low IRM-values
  • UL94V-0 Flammability rating
Applications
Warnings
Product details
Average Forward Current: 30A
Diode Configuration: Single
Forward Voltage Max: 1.81V
Reverse Recovery Time: 40ns
Forward Surge Current: 200A
Diode Case Style: TO-220AC
No. of Pins: 2 Pin
Product Range: DSEP2
Qualification: -
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSEP29-12A
Description
Average Forward Current: 30A
Forward Voltage Max: 1.81V
Forward Surge Current: 200A
No. of Pins: 2 Pin
Part Number DSEP29-12A
IXYS SEMICONDUCTOR DSEP29-12A Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 30 A, Single, 1.81 V, 40 ns, 200 A | Tanotis