NEXPERIA PNE20080EPE-QZ Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 8 A, Single Dual Anode, 950 mV, 30 ns, 170 A
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
200V
Diode Configuration
Single Dual Anode
Reverse Recovery Time
30ns
Operating Temperature Max
175°C
No. of Pins
3 Pin
Qualification
AEC-Q101
Average Forward Current
8A
Forward Voltage Max
950mV
Forward Surge Current
170A
Diode Case Style
CFP15B (SOT-1289B)
Product Range
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PNE20080EPE-QZ
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
200V
Diode Configuration
Single Dual Anode
Reverse Recovery Time
30ns
Operating Temperature Max
175°C
No. of Pins
3 Pin
Qualification
AEC-Q101
Average Forward Current
8A
Forward Voltage Max
950mV
Forward Surge Current
170A
Diode Case Style
CFP15B (SOT-1289B)
Product Range
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PNE20080EPE-QZ
200V
175°C
3 Pin
8A
950mV
170A
Part Number PNE20080EPE-QZ
NEXPERIA PNE20080EPE-QZ Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 8 A, Single Dual Anode, 950 mV, 30 ns, 170 A | Tanotis