KEMET C44UOGT6500T83K Power Film Capacitor, Metallized PP, Can, 500 µF, ± 10%, DC Link, Stud Mount - M6
HomeStore
Product details
Dielectric Type: Metallized PP
Capacitor Case / Package: Can
Capacitance: 500µF
Capacitance Tolerance: ± 10%
Typical Applications: DC Link
Capacitor Mounting: Stud Mount - M6
Voltage(AC): -
Voltage(DC): 900V
Humidity Rating: GRADE III (Test Condition B)
Capacitor Terminals: Screw
Lead Spacing: 32mm
dv/dt Rating: 7V/µs
Peak Current: 3.545kA
RMS Current (Irms): 50A
ESR: 200µohm
Product Diameter: 85mm
Product Length: -
Product Width: -
Product Height: 126mm
Ripple Current: -
Output (kvar): -
Product Range: C44U-T Series
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 85°C
Qualification: -
Other details
Brand KEMET
Part Number C44UOGT6500T83K
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Dielectric Type: Metallized PP
Capacitor Case / Package: Can
Capacitance: 500µF
Capacitance Tolerance: ± 10%
Typical Applications: DC Link
Voltage(AC): -
Voltage(DC): 900V
Capacitor Terminals: Screw
Lead Spacing: 32mm
dv/dt Rating: 7V/µs
Peak Current: 3.545kA
RMS Current (Irms): 50A
ESR: 200µohm
Product Diameter: 85mm
Product Length: -
Product Width: -
Product Height: 126mm
Ripple Current: -
Output (kvar): -
Product Range: C44U-T Series
Qualification: -
Other details
Brand KEMET
Part Number C44UOGT6500T83K
Capacitance: 500µF
Capacitance Tolerance: ± 10%
Voltage(DC): 900V
Lead Spacing: 32mm
dv/dt Rating: 7V/µs
RMS Current (Irms): 50A
Product Diameter: 85mm
Product Height: 126mm