Kemet P409EL474M275AH221 P409EL474M275AH221 Safety Capacitor Metallized Paper Radial Box - 2 Pin 0.47 µF ± 20% X2 Through Hole
- Approvals: ENEC, UL, cUL / Rated voltage: 275 VAC 50/60 Hz
- Capacitance range: 0.047 - 0.47 µF / Capacitance tolerance: ±20% / Lead spacing: 15.2 - 25.4 mm
- Resistance range: 22 - 470 R / Resistance tolerance: ±30%
- Climatic category: 40/085/56/B, IEC 60068-1 / Operating temperature range of -40°C to +85°C
- Tape and reel packaging in accordance with IEC 60286-2
- RoHS Compliant and lead-free terminations
- Good resistance to ionization due to impregnated paper dielectric. / High dV/dt capability
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | P409EL474M275AH221 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description