KEMET T110C476K020AT Tantalum Capacitor, 47 µF, 20 V, ± 10%, Axial Leaded
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
47µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 10%
Open menu
Lead Spacing
Failure Rate
Capacitor Case / Package
Product Length
17.42mm
Product Range
T110 MIL-PRF-39003 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
20V
Capacitor Terminals
Axial Leaded
ESR
0.6ohm
Ripple Current
Product Diameter
7.34mm
Product Height
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
MIL-PRF-39003
Other details
Brand KEMET
Part Number T110C476K020AT
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
47µF
Capacitance Tolerance
± 10%
Lead Spacing
Failure Rate
Capacitor Case / Package
Product Length
17.42mm
Product Range
T110 MIL-PRF-39003 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
20V
Capacitor Terminals
Axial Leaded
ESR
0.6ohm
Ripple Current
Product Diameter
7.34mm
Product Height
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
MIL-PRF-39003
Other details
Brand KEMET
Part Number T110C476K020AT
47µF
± 10%
17.42mm
125°C
20V
0.6ohm
7.34mm
-55°C