KEMET T322C106K020AT Tantalum Capacitor, 10 µF, 20 V, ± 10%, Axial Leaded, 2.9 ohm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
10µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 10%
Open menu
Lead Spacing
Failure Rate
Capacitor Case / Package
Product Length
8.76mm
Product Range
T322 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
20V
Capacitor Terminals
Axial Leaded
ESR
2.9ohm
Ripple Current
Product Diameter
4.57mm
Product Height
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand KEMET
Part Number T322C106K020AT
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
10µF
Capacitance Tolerance
± 10%
Lead Spacing
Failure Rate
Capacitor Case / Package
Product Length
8.76mm
Product Range
T322 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
20V
Capacitor Terminals
Axial Leaded
ESR
2.9ohm
Ripple Current
Product Diameter
4.57mm
Product Height
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand KEMET
Part Number T322C106K020AT
10µF
± 10%
8.76mm
125°C
20V
2.9ohm
4.57mm
-55°C
Part Number T322C106K020AT
KEMET T322C106K020AT Tantalum Capacitor, 10 µF, 20 V, ± 10%, Axial Leaded, 2.9 ohm | Tanotis