Kemet T494D475K035AT Surface Mount Tantalum Capacitor 4.7 µF 35 V T494 Series ± 10% 2917 [7343 Metric] -55 °C
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 µF, 35 V, T494 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric], -55 °C product from KEMET with the model number T494D475K035AT
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 35V
Product Range T494 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Tantalum Capacitor Case 2917 [7343 Metric]
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.7ohm
Manufacturer Size Code D
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number T494D475K035AT
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 35V
Product Range T494 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.7ohm
Manufacturer Size Code D
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number T494D475K035AT
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 35V
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.7ohm
Part Number T494D475K035AT
Kemet T494D475K035AT Surface Mount Tantalum Capacitor 4.7 µF 35 V T494 Series ± 10% 2917 [7343 Metric] -55 °C | Tanotis