KEMET T496X227K010ATE500 Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.5 ohm, X
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
220µF
Open menu
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
Open menu
ESR
0.5ohm
Failure Rate
Product Length
7.3mm
Product Height
4mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Find similar products
Voltage(DC)
10V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
X
Ripple Current
574mA
Product Width
4mm
Product Range
T496 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number T496X227K010ATE500
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
220µF
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
ESR
0.5ohm
Failure Rate
Product Length
7.3mm
Product Height
4mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
10V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
X
Ripple Current
574mA
Product Width
4mm
Product Range
T496 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number T496X227K010ATE500
220µF
0.5ohm
7.3mm
4mm
-55°C
10V
± 10%
574mA
4mm
125°C
Part Number T496X227K010ATE500
KEMET T496X227K010ATE500 Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 µF, 10 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.5 ohm, X | Tanotis