KEMET T510X106K050ATE090 Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 50 V, T510 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 50 V, T510 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from KEMET with the model number T510X106K050ATE090
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
Product Range T510 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Tantalum Capacitor Case 2917 [7343 Metric]
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.09ohm
Manufacturer Size Code X
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand KEMET
Part Number T510X106K050ATE090
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
Product Range T510 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
ESR 0.09ohm
Manufacturer Size Code X
Other details
Brand KEMET
Part Number T510X106K050ATE090
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.09ohm
Part Number T510X106K050ATE090
KEMET T510X106K050ATE090 Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 50 V, T510 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] | Tanotis