Kemet T521D157M016ATE040 Tantalum Polymer Capacitor 150 µF 16 V T52X KO-CAP® Series ± 20% D 0.04 ohm
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 150µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | T52X KO-CAPĀ® Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | D |
| ESR | 0.04ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T521D157M016ATE040 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
- Volumetrically efficient
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 150µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Manufacturer Size Code | D |
| ESR | 0.04ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
- 100% Surge current tested
| Capacitance | 150µF |
| Voltage Rating | 16V |
| ESR | 0.04ohm |