KEMET T541X336M050AH6710 Tantalum Polymer Capacitor, 33 µF, ± 20%, 50 V, X, 0.075 ohm, 2917 [7343 Metric]
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
33µF
Voltage(DC)
50V
ESR
0.075ohm
Product Length
7.3mm
Product Height
4mm
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
T541 KO-CAP Series
SVHC
Lead (25-Jun-2025)
Capacitance Tolerance
± 20%
Manufacturer Size Code
X
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
Product Width
4.3mm
Ripple Current
1.897A
Operating Temperature Max
125°C
Qualification
Other details
Brand KEMET
Part Number T541X336M050AH6710
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
33µF
Voltage(DC)
50V
ESR
0.075ohm
Product Length
7.3mm
Product Height
4mm
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
T541 KO-CAP Series
SVHC
Lead (25-Jun-2025)
Capacitance Tolerance
± 20%
Manufacturer Size Code
X
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
Product Width
4.3mm
Ripple Current
1.897A
Operating Temperature Max
125°C
Qualification
Other details
Brand KEMET
Part Number T541X336M050AH6710
33µF
50V
0.075ohm
7.3mm
4mm
-55°C
± 20%
4.3mm
1.897A
125°C
Part Number T541X336M050AH6710
KEMET T541X336M050AH6710 Tantalum Polymer Capacitor, 33 µF, ± 20%, 50 V, X, 0.075 ohm, 2917 [7343 Metric] | Tanotis