LCR COMPONENTS FSCEX 270PF 1% 630V Film Capacitor, 270 pF, 630 V, PS (Polystyrene), � 1%, FSC/EX Series
LCR COMPONENTS FSCEX 270PF 1% 630V Film Capacitor, 270 pF, 630 V, PS (Polystyrene), � 1%, FSC/EX Series
- Capacitance value ranges from 47pF to 100nF
- �1%,�2%, �5% �10% tolerances
- Available in 63V, 160V, 250V, 630VDC voltages
- Operating temperature range -40�C to +85�C
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Voltage Rating V DC | 630V |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Product Range | FSC/EX Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 270pF |
| Lead Spacing | - |
| Capacitance Tolerance | � 1% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PS (Polystyrene) |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | FSCEX 270PF 1% 630V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.78
-70%$5.78
$1.73LCR COMPONENTS FSCEX 270PF 1% 630V Film Capacitor, 270 pF, 630 V, PS (Polystyrene), � 1%, FSC/EX Series
- Capacitance value ranges from 47pF to 100nF
- �1%,�2%, �5% �10% tolerances
- Available in 63V, 160V, 250V, 630VDC voltages
- Operating temperature range -40�C to +85�C
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Voltage Rating V DC | 630V |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Product Range | FSC/EX Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 270pF |
| Lead Spacing | - |
| Capacitance Tolerance | � 1% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PS (Polystyrene) |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | FSCEX 270PF 1% 630V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Capacitance value ranges from 47pF to 100nF
- �1%,�2%, �5% �10% tolerances
- Available in 63V, 160V, 250V, 630VDC voltages
- Operating temperature range -40�C to +85�C
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Voltage Rating V DC | 630V |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Product Range | FSC/EX Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 270pF |
| Lead Spacing | - |
| Capacitance Tolerance | � 1% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PS (Polystyrene) |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | FSCEX 270PF 1% 630V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











