
LORLIN PT6509/BMH Rotary Switch, 3 Position, Non Illuminated, PT Series, 30 °, 500 mA, 500 mA
LORLIN PT6509/BMH Rotary Switch, 3 Position, Non Illuminated, PT Series, 30 °, 500 mA, 500 mA
Product details
| No. of Switch Positions | 3 Position |
| Illumination | Non Illuminated |
| Product Range | PT Series |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Current AC Max | 500mA |
| Contact Current DC Max | 500mA |
| Contact Voltage AC Max | 250V |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
| No. of Poles | 3 Pole |
Other details
| Brand | LORLIN |
| Part Number | PT6509/BMH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LORLIN PT6509/BMH Rotary Switch, 3 Position, Non Illuminated, PT Series, 30 °, 500 mA, 500 mA
Product details
| No. of Switch Positions | 3 Position |
| Illumination | Non Illuminated |
| Product Range | PT Series |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Current AC Max | 500mA |
| Contact Current DC Max | 500mA |
| Contact Voltage AC Max | 250V |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
| No. of Poles | 3 Pole |
Other details
| Brand | LORLIN |
| Part Number | PT6509/BMH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Switch Positions | 3 Position |
| Illumination | Non Illuminated |
| Product Range | PT Series |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Current AC Max | 500mA |
| Contact Current DC Max | 500mA |
| Contact Voltage AC Max | 250V |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
| No. of Poles | 3 Pole |
Other details
| Brand | LORLIN |
| Part Number | PT6509/BMH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









