
Marathon Special Products 1403401 Terminal Block Barrier 3 Position 14-4AWG
Product details
| Rated Current | 175A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Line Side Connections Per Pole | 1 |
| Line Side Connection Method | Screw |
| Line Side Wire Size Max | 00AWG |
| Load Side Connections Per Pole | 6 |
| Load Side Connection Method | Screw |
| Load Side Wire Size Max | 4AWG |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MARATHON SPECIAL PRODUCTS |
| Part Number | 1403401 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Marathon Special Products 1403401 Terminal Block Barrier 3 Position 14-4AWG
Product details
| Rated Current | 175A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Line Side Connections Per Pole | 1 |
| Line Side Connection Method | Screw |
| Line Side Wire Size Max | 00AWG |
| Load Side Connections Per Pole | 6 |
| Load Side Connection Method | Screw |
| Load Side Wire Size Max | 4AWG |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MARATHON SPECIAL PRODUCTS |
| Part Number | 1403401 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Rated Current | 175A |
| Rated Voltage | 600V |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Line Side Connections Per Pole | 1 |
| Line Side Connection Method | Screw |
| Line Side Wire Size Max | 00AWG |
| Load Side Connections Per Pole | 6 |
| Load Side Connection Method | Screw |
| Load Side Wire Size Max | 4AWG |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MARATHON SPECIAL PRODUCTS |
| Part Number | 1403401 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.














