
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX2601ESA+ RF Amplifier IC, 11.6 dB Gain, DC to 1 GHz, 17 V Collector-Emitter, 1 W Power, NSOIC-8
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX2601ESA+ RF Amplifier IC, 11.6 dB Gain, DC to 1 GHz, 17 V Collector-Emitter, 1 W Power, NSOIC-8
Product details
| Noise Figure Typ | 3.3dB |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Frequency Max | 1GHz |
| Supply Voltage Min | - |
| RF IC Case Style | NSOIC |
| Packaging | Each |
| Frequency Min | 0Hz |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Gain | 11.6dB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX2601ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX2601ESA+ RF Amplifier IC, 11.6 dB Gain, DC to 1 GHz, 17 V Collector-Emitter, 1 W Power, NSOIC-8
Product details
| Noise Figure Typ | 3.3dB |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Frequency Max | 1GHz |
| Supply Voltage Min | - |
| RF IC Case Style | NSOIC |
| Packaging | Each |
| Frequency Min | 0Hz |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Gain | 11.6dB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX2601ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Noise Figure Typ | 3.3dB |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Frequency Max | 1GHz |
| Supply Voltage Min | - |
| RF IC Case Style | NSOIC |
| Packaging | Each |
| Frequency Min | 0Hz |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Gain | 11.6dB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX2601ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.


