
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5477EUD+ Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, I2C, Linear, ± 25%, 2.7 V
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5477EUD+ Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, I2C, Linear, ± 25%, 2.7 V
- Supply voltage range is 2.7V to 5.25V
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- Power-on recall of wiper position from non-volatile memory
- EEPROM write protection
- Ratiometric temperature coefficient of 10ppm/°C
- Static supply current of 1µA
- Data rate of 400Kbps
- Three address inputs allows eight unique address combinations
- End to end resistance is 10Kohm at ±25% tolerance and temperature coefficient is 70ppm/°C
- ±0.5 LSB differential nonlinearity (DNL), ±1 LSB integral nonlinearity (INL) in voltage divider mode
Applications
Power Management
- :
- -40°C
- :
- 256
- :
- 85°C
- :
- I2C
- :
- 14Pins
- :
- ± 25%
- :
- Dual
- :
- Dual 256-Tap Non-Volatile Digital Pots
- :
- -
- :
- Linear
- :
- 10kohm
- :
- 70ppm/°C
- :
- 2.7V
- :
- Each
- :
- 5.25V
- :
- TSSOP
- :
- MSL 1 - Unlimited
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 256 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 14Pins |
| Resistance Tolerance | ± 25% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 256-Tap Non-Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Linear |
| End To End Resistance | 10kohm |
| Temperature Coefficient | 70ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5477EUD+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5477EUD+ Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, I2C, Linear, ± 25%, 2.7 V
- Supply voltage range is 2.7V to 5.25V
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- Power-on recall of wiper position from non-volatile memory
- EEPROM write protection
- Ratiometric temperature coefficient of 10ppm/°C
- Static supply current of 1µA
- Data rate of 400Kbps
- Three address inputs allows eight unique address combinations
- End to end resistance is 10Kohm at ±25% tolerance and temperature coefficient is 70ppm/°C
- ±0.5 LSB differential nonlinearity (DNL), ±1 LSB integral nonlinearity (INL) in voltage divider mode
Applications
Power Management
- :
- -40°C
- :
- 256
- :
- 85°C
- :
- I2C
- :
- 14Pins
- :
- ± 25%
- :
- Dual
- :
- Dual 256-Tap Non-Volatile Digital Pots
- :
- -
- :
- Linear
- :
- 10kohm
- :
- 70ppm/°C
- :
- 2.7V
- :
- Each
- :
- 5.25V
- :
- TSSOP
- :
- MSL 1 - Unlimited
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 256 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 14Pins |
| Resistance Tolerance | ± 25% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 256-Tap Non-Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Linear |
| End To End Resistance | 10kohm |
| Temperature Coefficient | 70ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5477EUD+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Supply voltage range is 2.7V to 5.25V
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- Power-on recall of wiper position from non-volatile memory
- EEPROM write protection
- Ratiometric temperature coefficient of 10ppm/°C
- Static supply current of 1µA
- Data rate of 400Kbps
- Three address inputs allows eight unique address combinations
- End to end resistance is 10Kohm at ±25% tolerance and temperature coefficient is 70ppm/°C
- ±0.5 LSB differential nonlinearity (DNL), ±1 LSB integral nonlinearity (INL) in voltage divider mode
Applications
Power Management
- :
- -40°C
- :
- 256
- :
- 85°C
- :
- I2C
- :
- 14Pins
- :
- ± 25%
- :
- Dual
- :
- Dual 256-Tap Non-Volatile Digital Pots
- :
- -
- :
- Linear
- :
- 10kohm
- :
- 70ppm/°C
- :
- 2.7V
- :
- Each
- :
- 5.25V
- :
- TSSOP
- :
- MSL 1 - Unlimited
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| No. of Steps | 256 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 14Pins |
| Resistance Tolerance | ± 25% |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Dual 256-Tap Non-Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Linear |
| End To End Resistance | 10kohm |
| Temperature Coefficient | 70ppm/°C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5477EUD+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






