Microchip MCP4461-103E/ML Non Volatile Digital Potentiometer 10 Kohm Quad I2C Linear ± 20% 2.7 V
HomeStore
This is a Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Quad, I2C, Linear, ± 20%, 2.7 V product from MICROCHIP with the model number MCP4461-103E/ML
Product details
End To End Resistance 10kohm
No. of Pots Quad
Control Interface I2C
Track Taper Linear
Resistance Tolerance ± 20%
Supply Voltage Min 2.7V
Supply Voltage Max 5.5V
Potentiometer IC Case Style QFN
No. of Pins 20Pins
No. of Steps 257
Temperature Coefficient 15ppm/°C
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 125°C
Product Range Quad 257-Tap Non-volatile Digital Pots
Automotive Qualification Standard AEC-Q100
RoHS Phthalates Compliant Yes
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MCP4461-103E/ML
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
End To End Resistance 10kohm
No. of Pots Quad
Control Interface I2C
Track Taper Linear
Resistance Tolerance ± 20%
Supply Voltage Min 2.7V
Supply Voltage Max 5.5V
No. of Pins 20Pins
No. of Steps 257
RoHS Phthalates Compliant Yes
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MCP4461-103E/ML
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
End To End Resistance 10kohm
Resistance Tolerance ± 20%
Supply Voltage Min 2.7V
Supply Voltage Max 5.5V
No. of Pins 20Pins
Part Number MCP4461-103E/ML
Microchip MCP4461-103E/ML Non Volatile Digital Potentiometer 10 Kohm Quad I2C Linear ± 20% 2.7 V | Tanotis