Mean Well NPB-120-24AD1 NPB-120-24AD1 Battery Charger Anderson Connector Desktop Lead Acid Li-Ion 264V in 28.8 V Out New
HomeStore
  • 90~264VAC universal AC input, built-in PFC, single output
  • Charger for compatible with lead-acid and li-ion batteries
  • Fanless design, wide adjustable output range, 2 or 3 stage selectable by DIP S.W
  • No load power consumption is < 0.15W(AC S.W off), Anderson equivalent output connector
  • Wide operating temperature range from -30°C to +70°C
  • Short circuit / overvoltage /overtemperature / battery reverse polarity protection
  • Comply with UL/EN62368-1 and EN60335-1/2-29 dual certification
  • Front panel LED indicator for charging status, 3 years warranty
  • 120W output power, 28.8V output voltage, 4A output current
  • Dimension is 96mm width x 49mm height x 180mm depth
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number NPB-120-24AD1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number NPB-120-24AD1
Description
Part Number NPB-120-24AD1
Mean Well NPB-120-24AD1 NPB-120-24AD1 Battery Charger Anderson Connector Desktop Lead Acid Li-Ion 264V in 28.8 V Out New | Tanotis