
Microchip 93LC56BT-E/OT Eeprom Microwire Serial 2 Kbit 128 x 16bit MHz SOT-23 6 Pins
Product details
| IC Interface Type | Microwire, Serial |
| Memory Size | 2Kbit |
| EEPROM Memory Configuration | 128 x 16bit |
| Clock Frequency | 2MHz |
| Memory Case Style | SOT-23 |
| No. of Pins | 6Pins |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | 2Kbit Serial EEPROMs |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 93LC56BT-E/OT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.59
-69%$0.59
$0.18Microchip 93LC56BT-E/OT Eeprom Microwire Serial 2 Kbit 128 x 16bit MHz SOT-23 6 Pins
Product details
| IC Interface Type | Microwire, Serial |
| Memory Size | 2Kbit |
| EEPROM Memory Configuration | 128 x 16bit |
| Clock Frequency | 2MHz |
| Memory Case Style | SOT-23 |
| No. of Pins | 6Pins |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | 2Kbit Serial EEPROMs |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 93LC56BT-E/OT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| IC Interface Type | Microwire, Serial |
| Memory Size | 2Kbit |
| EEPROM Memory Configuration | 128 x 16bit |
| Clock Frequency | 2MHz |
| Memory Case Style | SOT-23 |
| No. of Pins | 6Pins |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | 2Kbit Serial EEPROMs |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 93LC56BT-E/OT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





