
MICROCHIP 93LC66C-I/SN EEPROM, Microwire, Serial Microwire, 4 Kbit, 512 x 8bit / 256 x 16bit, 3 MHz, SOIC, 8 Pins
MICROCHIP 93LC66C-I/SN EEPROM, Microwire, Serial Microwire, 4 Kbit, 512 x 8bit / 256 x 16bit, 3 MHz, SOIC, 8 Pins
Applications
Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Clock Frequency | 3MHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 4Kbit |
| Product Range | 4Kbit Serial Microwire EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | Serial Microwire |
| EEPROM Memory Configuration | 512 x 8bit / 256 x 16bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 93LC66C-I/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP 93LC66C-I/SN EEPROM, Microwire, Serial Microwire, 4 Kbit, 512 x 8bit / 256 x 16bit, 3 MHz, SOIC, 8 Pins
Applications
Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Clock Frequency | 3MHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 4Kbit |
| Product Range | 4Kbit Serial Microwire EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | Serial Microwire |
| EEPROM Memory Configuration | 512 x 8bit / 256 x 16bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 93LC66C-I/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Applications
Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Clock Frequency | 3MHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 4Kbit |
| Product Range | 4Kbit Serial Microwire EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | Serial Microwire |
| EEPROM Memory Configuration | 512 x 8bit / 256 x 16bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 93LC66C-I/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





