MICROCHIP ATMEGA32-16PU 8 Bit Microcontroller, ATmega, 16 MHz, 32 KB, 2 KB, 40 Pins, DIP
- High-performance, Low-power AVR� 8-Bit Microcontroller
- Advanced RISC Architecture
- High Endurance Non-volatile Memory Segments
- JTAG (IEEE Standard 1149.1 Compliant) Interface
- Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
- Internal Calibrated RC Oscillator
- External and Internal Interrupt Sources
- Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby and Extended Standby Sleep Modes
- 0 to 16MHz Speed Grade
- 1.1mA Active, 0.35mA Idle Mode and <1�A Power-down Mode Power Consumption
Applications
Power Management, Communications & Networking, Consumer Electronics
Product details
| Controller Family/Series | ATmega |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 32KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| Product Range | ATMega Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 16MHz |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 2KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA32-16PU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
- Advanced RISC Architecture
- 0 to 16MHz Speed Grade
Applications
Product details
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 32KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| CPU Speed | 16MHz |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 2KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
- 0 to 16MHz Speed Grade
| No. of Pins | 40Pins |
| CPU Speed | 16MHz |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |