
MICROCHIP ATMEGA32-16PU 8 Bit Microcontroller, ATmega, 16 MHz, 32 KB, 2 KB, 40 Pins, DIP
- High-performance, Low-power AVR� 8-Bit Microcontroller
- Advanced RISC Architecture
- High Endurance Non-volatile Memory Segments
- JTAG (IEEE Standard 1149.1 Compliant) Interface
- Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
- Internal Calibrated RC Oscillator
- External and Internal Interrupt Sources
- Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby and Extended Standby Sleep Modes
- 0 to 16MHz Speed Grade
- 1.1mA Active, 0.35mA Idle Mode and <1�A Power-down Mode Power Consumption
Applications
Power Management, Communications & Networking, Consumer Electronics
Product details
| Controller Family/Series | ATmega |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 32KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| Product Range | ATMega Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 16MHz |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 2KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA32-16PU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP ATMEGA32-16PU 8 Bit Microcontroller, ATmega, 16 MHz, 32 KB, 2 KB, 40 Pins, DIP
- High-performance, Low-power AVR� 8-Bit Microcontroller
- Advanced RISC Architecture
- High Endurance Non-volatile Memory Segments
- JTAG (IEEE Standard 1149.1 Compliant) Interface
- Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
- Internal Calibrated RC Oscillator
- External and Internal Interrupt Sources
- Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby and Extended Standby Sleep Modes
- 0 to 16MHz Speed Grade
- 1.1mA Active, 0.35mA Idle Mode and <1�A Power-down Mode Power Consumption
Applications
Power Management, Communications & Networking, Consumer Electronics
Product details
| Controller Family/Series | ATmega |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 32KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| Product Range | ATMega Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 16MHz |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 2KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA32-16PU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High-performance, Low-power AVR� 8-Bit Microcontroller
- Advanced RISC Architecture
- High Endurance Non-volatile Memory Segments
- JTAG (IEEE Standard 1149.1 Compliant) Interface
- Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
- Internal Calibrated RC Oscillator
- External and Internal Interrupt Sources
- Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby and Extended Standby Sleep Modes
- 0 to 16MHz Speed Grade
- 1.1mA Active, 0.35mA Idle Mode and <1�A Power-down Mode Power Consumption
Applications
Power Management, Communications & Networking, Consumer Electronics
Product details
| Controller Family/Series | ATmega |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, UART |
| No. of I/O's | 32I/O's |
| Program Memory Size | 32KB |
| No. of Pins | 40Pins |
| Product Range | ATMega Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 16MHz |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 2KB |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATMEGA32-16PU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











