
MICROCHIP DSPIC33FJ256GP710-I/PT Digital Signal Controller, dsPIC33F Series, 40 MHz, 256 KB, 85 I/O's, DCI, ECAN, I2C, SPI, UART
MICROCHIP DSPIC33FJ256GP710-I/PT Digital Signal Controller, dsPIC33F Series, 40 MHz, 256 KB, 85 I/O's, DCI, ECAN, I2C, SPI, UART
Product details
| Product Range | dsPIC33F Series |
| Core Frequency | 40MHz |
| Flash Memory Size | 256KB |
| No. of I/O's | 85I/O's |
| Embedded Interface Type | DCI, ECAN, I2C, SPI, UART |
| Core Supply Voltage | 2.75V |
| DSC Case Style | TQFP |
| No. of Pins | 100Pins |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33FJ256GP710-I/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $15.85
-70%$15.85
$4.75MICROCHIP DSPIC33FJ256GP710-I/PT Digital Signal Controller, dsPIC33F Series, 40 MHz, 256 KB, 85 I/O's, DCI, ECAN, I2C, SPI, UART
Product details
| Product Range | dsPIC33F Series |
| Core Frequency | 40MHz |
| Flash Memory Size | 256KB |
| No. of I/O's | 85I/O's |
| Embedded Interface Type | DCI, ECAN, I2C, SPI, UART |
| Core Supply Voltage | 2.75V |
| DSC Case Style | TQFP |
| No. of Pins | 100Pins |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33FJ256GP710-I/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | dsPIC33F Series |
| Core Frequency | 40MHz |
| Flash Memory Size | 256KB |
| No. of I/O's | 85I/O's |
| Embedded Interface Type | DCI, ECAN, I2C, SPI, UART |
| Core Supply Voltage | 2.75V |
| DSC Case Style | TQFP |
| No. of Pins | 100Pins |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | DSPIC33FJ256GP710-I/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











