
MICROCHIP MCP100-315DI/TO Supervisory Circuit, Active-Low Reset, 1V-5.5Vin, TO-92-3
- Holds microcontroller in reset until supply voltage reaches stable operating level
- Resets microcontroller during power loss
- Precision monitoring of 3, 3.3 and 5V systems
- 7 Voltage trip points available
- Accuracy of ±125mV for 5V systems and ±75mV for 3V systems over-temperature
- 45µA Typical operating current
Applications
Computers & Computer Peripherals
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Digital IC Case | TO-92 |
| Threshold Voltage | 3.075V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Reset Type | Active-Low |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| No. of Supervisors / Monitors | 1Monitors |
| Supply Voltage Min | 1V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Delay Time | 350ms |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP100-315DI/TO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP MCP100-315DI/TO Supervisory Circuit, Active-Low Reset, 1V-5.5Vin, TO-92-3
- Holds microcontroller in reset until supply voltage reaches stable operating level
- Resets microcontroller during power loss
- Precision monitoring of 3, 3.3 and 5V systems
- 7 Voltage trip points available
- Accuracy of ±125mV for 5V systems and ±75mV for 3V systems over-temperature
- 45µA Typical operating current
Applications
Computers & Computer Peripherals
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Digital IC Case | TO-92 |
| Threshold Voltage | 3.075V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Reset Type | Active-Low |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| No. of Supervisors / Monitors | 1Monitors |
| Supply Voltage Min | 1V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Delay Time | 350ms |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP100-315DI/TO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Holds microcontroller in reset until supply voltage reaches stable operating level
- Resets microcontroller during power loss
- Precision monitoring of 3, 3.3 and 5V systems
- 7 Voltage trip points available
- Accuracy of ±125mV for 5V systems and ±75mV for 3V systems over-temperature
- 45µA Typical operating current
Applications
Computers & Computer Peripherals
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Digital IC Case | TO-92 |
| Threshold Voltage | 3.075V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Reset Type | Active-Low |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| No. of Supervisors / Monitors | 1Monitors |
| Supply Voltage Min | 1V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Delay Time | 350ms |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP100-315DI/TO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











