MICROCHIP PIC18F1220-I/P 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC18F1xxx, 40 MHz, 4 KB, 256 Byte, 18 Pins, DIP
- Simple 33 (12-bit wide) instruction set
- 2 level hardware stack
- 1 (8-bit) file select register
- Smallest form factor
- 32kHz to 8MHz internal oscillator
- Watch dog timer (WDT)
- One 8-bit digital timer
- Three 16-bit digital timers
- 1x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
- Local interconnect network (LIN)
- In-Circuit Serial Programming� (ICSP�)
- 256bytes of EEPROM data memory
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC18F1xxx |
| Embedded Interface Type | EUSART |
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 4KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F1220-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
- 2 level hardware stack
- Smallest form factor
- Watch dog timer (WDT)
- One 8-bit digital timer
- Three 16-bit digital timers
Applications
Product details
| No. of I/O's | 16I/O's |
| Program Memory Size | 4KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 256Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| No. of Pins | 18Pins |
| CPU Speed | 40MHz |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |