
MIDAS MC42008A6W-BNMLW Alphanumeric LCD, 20 x 4, White on Blue, 5V, Parallel, English, Japanese, Transmissive
MIDAS MC42008A6W-BNMLW Alphanumeric LCD, 20 x 4, White on Blue, 5V, Parallel, English, Japanese, Transmissive
Product details
| Logic Voltage | 5V |
| Display Construction | COB |
| Operating Temperature Min | -20�C |
| Backlighting Colour | White |
| Character Size | 9.22mm |
| Operating Temperature Max | 70�C |
| Display Appearance | White on Blue |
| Character Count x Line | 20 x 4 |
| LCD Display Type | BSTN |
| Product Range | - |
| Display Mode | Transmissive |
| Interface Type | Parallel |
| Font Set | English, Japanese |
| Packaging | Each |
| Module Size | 146mm x 62.5mm |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MC42008A6W-BNMLW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MIDAS MC42008A6W-BNMLW Alphanumeric LCD, 20 x 4, White on Blue, 5V, Parallel, English, Japanese, Transmissive
Product details
| Logic Voltage | 5V |
| Display Construction | COB |
| Operating Temperature Min | -20�C |
| Backlighting Colour | White |
| Character Size | 9.22mm |
| Operating Temperature Max | 70�C |
| Display Appearance | White on Blue |
| Character Count x Line | 20 x 4 |
| LCD Display Type | BSTN |
| Product Range | - |
| Display Mode | Transmissive |
| Interface Type | Parallel |
| Font Set | English, Japanese |
| Packaging | Each |
| Module Size | 146mm x 62.5mm |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MC42008A6W-BNMLW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Logic Voltage | 5V |
| Display Construction | COB |
| Operating Temperature Min | -20�C |
| Backlighting Colour | White |
| Character Size | 9.22mm |
| Operating Temperature Max | 70�C |
| Display Appearance | White on Blue |
| Character Count x Line | 20 x 4 |
| LCD Display Type | BSTN |
| Product Range | - |
| Display Mode | Transmissive |
| Interface Type | Parallel |
| Font Set | English, Japanese |
| Packaging | Each |
| Module Size | 146mm x 62.5mm |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MC42008A6W-BNMLW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









