
MIDAS MCCOG21605D6W-BNMLWI Alphanumeric LCD, 16 x 2, White on Blue, 3V to 5V, I2C, English, Japanese, Transmissive
MIDAS MCCOG21605D6W-BNMLWI Alphanumeric LCD, 16 x 2, White on Blue, 3V to 5V, I2C, English, Japanese, Transmissive
- Alphanumeric / character LCD module
- 2 lines of 16 characters - 2 x 16 also referred to as 16 x 2
- Negative mode STN material (also referred to as BSTN)
- Appearance - white characters on blue background
- Transmissive technology, generally for indoor applications
- Chip on glass construction (COG)
- On glass controller ST7032i or equivalent
- English/Japanese font sets
- 3V to 5V logic supply, I2C interface
- Display duty 1/16, Driving bias 1/5
- White LED backlight
- Preferred view angle - 6 o'clock
- -20 to +70�C wide operating temperature range
- 8 pin SIL (bottom middle) connection, 1.27mm pitch
- Overall max dimensions - 62.8 x 23.0 x 6.3mm
- Viewing area - 51.5 x 12.2mm
- 5mm character (actual dimension 2.60 x 4.67mm)
Product details
| Logic Voltage | 3V to 5V |
| Display Construction | COG |
| Operating Temperature Min | -20�C |
| Backlighting Colour | White |
| Character Size | 4.67mm |
| Operating Temperature Max | 70�C |
| Display Appearance | White on Blue |
| Character Count x Line | 16 x 2 |
| LCD Display Type | BSTN |
| Product Range | MCCOG21605D6W Series |
| Display Mode | Transmissive |
| Interface Type | I2C |
| Font Set | English, Japanese |
| Packaging | Each |
| Module Size | 62.8mm x 23mm |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MCCOG21605D6W-BNMLWI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MIDAS MCCOG21605D6W-BNMLWI Alphanumeric LCD, 16 x 2, White on Blue, 3V to 5V, I2C, English, Japanese, Transmissive
- Alphanumeric / character LCD module
- 2 lines of 16 characters - 2 x 16 also referred to as 16 x 2
- Negative mode STN material (also referred to as BSTN)
- Appearance - white characters on blue background
- Transmissive technology, generally for indoor applications
- Chip on glass construction (COG)
- On glass controller ST7032i or equivalent
- English/Japanese font sets
- 3V to 5V logic supply, I2C interface
- Display duty 1/16, Driving bias 1/5
- White LED backlight
- Preferred view angle - 6 o'clock
- -20 to +70�C wide operating temperature range
- 8 pin SIL (bottom middle) connection, 1.27mm pitch
- Overall max dimensions - 62.8 x 23.0 x 6.3mm
- Viewing area - 51.5 x 12.2mm
- 5mm character (actual dimension 2.60 x 4.67mm)
Product details
| Logic Voltage | 3V to 5V |
| Display Construction | COG |
| Operating Temperature Min | -20�C |
| Backlighting Colour | White |
| Character Size | 4.67mm |
| Operating Temperature Max | 70�C |
| Display Appearance | White on Blue |
| Character Count x Line | 16 x 2 |
| LCD Display Type | BSTN |
| Product Range | MCCOG21605D6W Series |
| Display Mode | Transmissive |
| Interface Type | I2C |
| Font Set | English, Japanese |
| Packaging | Each |
| Module Size | 62.8mm x 23mm |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MCCOG21605D6W-BNMLWI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Alphanumeric / character LCD module
- 2 lines of 16 characters - 2 x 16 also referred to as 16 x 2
- Negative mode STN material (also referred to as BSTN)
- Appearance - white characters on blue background
- Transmissive technology, generally for indoor applications
- Chip on glass construction (COG)
- On glass controller ST7032i or equivalent
- English/Japanese font sets
- 3V to 5V logic supply, I2C interface
- Display duty 1/16, Driving bias 1/5
- White LED backlight
- Preferred view angle - 6 o'clock
- -20 to +70�C wide operating temperature range
- 8 pin SIL (bottom middle) connection, 1.27mm pitch
- Overall max dimensions - 62.8 x 23.0 x 6.3mm
- Viewing area - 51.5 x 12.2mm
- 5mm character (actual dimension 2.60 x 4.67mm)
Product details
| Logic Voltage | 3V to 5V |
| Display Construction | COG |
| Operating Temperature Min | -20�C |
| Backlighting Colour | White |
| Character Size | 4.67mm |
| Operating Temperature Max | 70�C |
| Display Appearance | White on Blue |
| Character Count x Line | 16 x 2 |
| LCD Display Type | BSTN |
| Product Range | MCCOG21605D6W Series |
| Display Mode | Transmissive |
| Interface Type | I2C |
| Font Set | English, Japanese |
| Packaging | Each |
| Module Size | 62.8mm x 23mm |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MCCOG21605D6W-BNMLWI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









