
Molex 19008-0024. .250X.032 Flag QD Krimptite BB-1159 SPM 55H2913
Product details
| Product Range | Krimptite 19008 Series |
| Terminal Type | Female Flag Disconnect |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Insulator Colour | - |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19008-0024. |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 19008-0024. .250X.032 Flag QD Krimptite BB-1159 SPM 55H2913
Product details
| Product Range | Krimptite 19008 Series |
| Terminal Type | Female Flag Disconnect |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Insulator Colour | - |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19008-0024. |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | Krimptite 19008 Series |
| Terminal Type | Female Flag Disconnect |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Insulator Colour | - |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19008-0024. |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










