
MOLEX 19070-0078 TERMINAL, RING TONGUE 5/16IN, CRIMP BLUE
Product details
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Insulator Colour | Blue |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Product Range | InsulKrimp 19070 Series |
| Insulator Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Stud Size - Metric | M8 |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19070-0078 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 19070-0078 TERMINAL, RING TONGUE 5/16IN, CRIMP BLUE
Product details
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Insulator Colour | Blue |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Product Range | InsulKrimp 19070 Series |
| Insulator Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Stud Size - Metric | M8 |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19070-0078 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Insulator Colour | Blue |
| Stud Size - Imperial | 5/16" |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Product Range | InsulKrimp 19070 Series |
| Insulator Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Stud Size - Metric | M8 |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19070-0078 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










