
MOLEX 19211-0003 TERMINAL, PIN, CRIMP
Product details
| Product Range | Krimptite 19211 Series |
| Termination | Crimp |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Pin Diameter | 1.98mm |
| Insulator Colour | - |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Copper |
| Overall Length | 17.3mm |
| Pin Length | 8.9mm |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19211-0003 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.25
-72%$0.25
$0.07MOLEX 19211-0003 TERMINAL, PIN, CRIMP
Product details
| Product Range | Krimptite 19211 Series |
| Termination | Crimp |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Pin Diameter | 1.98mm |
| Insulator Colour | - |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Copper |
| Overall Length | 17.3mm |
| Pin Length | 8.9mm |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19211-0003 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | Krimptite 19211 Series |
| Termination | Crimp |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Pin Diameter | 1.98mm |
| Insulator Colour | - |
| Insulator Material | Uninsulated |
| Terminal Material | Copper |
| Overall Length | 17.3mm |
| Pin Length | 8.9mm |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19211-0003 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










