
MOLEX 39-30-1041 Rectangular Connector, Mini-Fit Jr. 5569 Series, 4 Contacts, Header, 4.2 mm, Through Hole, 2 Row
MOLEX 39-30-1041 Rectangular Connector, Mini-Fit Jr. 5569 Series, 4 Contacts, Header, 4.2 mm, Through Hole, 2 Row
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| Connector Mounting | PCB Mount |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Product Range | Mini-Fit Jr. 5569 Series |
| No. of Rows | 2 Row |
| Gender | Header |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 39-30-1041 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 39-30-1041 Rectangular Connector, Mini-Fit Jr. 5569 Series, 4 Contacts, Header, 4.2 mm, Through Hole, 2 Row
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| Connector Mounting | PCB Mount |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Product Range | Mini-Fit Jr. 5569 Series |
| No. of Rows | 2 Row |
| Gender | Header |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 39-30-1041 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| Connector Mounting | PCB Mount |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Product Range | Mini-Fit Jr. 5569 Series |
| No. of Rows | 2 Row |
| Gender | Header |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 39-30-1041 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









