MOLEX 90130-1218 Board-To-Board Connector, Vertical, 2.54 mm, 18 Contacts, Header, C-Grid III 90130 Series
MOLEX 90130-1218 Board-To-Board Connector, Vertical, 2.54 mm, 18 Contacts, Header, C-Grid III 90130 Series
Product details
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid III 90130 Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90130-1218 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.20
-70%$8.20
$2.46MOLEX 90130-1218 Board-To-Board Connector, Vertical, 2.54 mm, 18 Contacts, Header, C-Grid III 90130 Series
Product details
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid III 90130 Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90130-1218 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid III 90130 Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90130-1218 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











