MUELLER ELECTRIC BU-2020SR-A-36-2 Banana Test Lead, 4mm Banana Plug, Stackable, 4mm Banana Plug, Stackable, 36 ", 914 mm, Red, 19 A
HomeStore
Product Overview
BU-2020SR-A-36-2 is a double ended test lead. It includes a standard 4mm stackable banana plug on each end. It features a strain relief on the connector to provide extra support for the wire.
  • Uses 16AWG PVC wire
  • 30VAC/60VDC operating voltage, 19A current rating
  • Red colour, 914.4mm length
Product details
Technical Specifications
Test Connector Type A
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Imperial
36"
Insulator Colour
Red
Voltage Rating
60VDC
SVHC
No SVHC (19-Jan-2021)
Test Connector Type B
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Metric
914mm
Current Rating
19A
Product Range
BU-2020SR-A Series
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-2020SR-A-36-2
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Uses 16AWG PVC wire
  • Red colour, 914.4mm length
Product details
Technical Specifications
Test Connector Type A
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Imperial
36"
Insulator Colour
Red
Voltage Rating
60VDC
SVHC
No SVHC (19-Jan-2021)
Test Connector Type B
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Metric
914mm
Current Rating
19A
Product Range
BU-2020SR-A Series
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-2020SR-A-36-2
Description
  • Red colour, 914.4mm length
4mm Banana Plug, Stackable
36"
60VDC
4mm Banana Plug, Stackable
914mm
19A
Part Number BU-2020SR-A-36-2
MUELLER ELECTRIC BU-2020SR-A-36-2 Banana Test Lead, 4mm Banana Plug, Stackable, 4mm Banana Plug, Stackable, 36 ", 914 mm, Red, 19 A | Tanotis