Mueller Electric BU-P4911B-36-0 BU-P4911B-36-0 Banana Test Lead 4mm Stackable Plug Retractable Sleeve
HomeStore
BU-P4911B-36-0 is a stackable, retractable banana plugs fit all standard 4mm banana jacks. Built-in banana jack accepts unshrouded or retractable 4mm banana plugs.
  • Clear retractable banana sheath provides electrical protection when cable is not mounted
  • 18AWG cable with a highly flexible silicone jacket
  • 36" length
  • Hands free testing to 1000V, 600V CAT II, 20A
  • Black colour insulation
Product details
Test Connector Type A 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve
Test Connector Type B 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve
Lead Length - Imperial 36"
Lead Length - Metric 914.4mm
Insulator Colour Black
Current Rating 20A
Voltage Rating 600V
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-P4911B-36-0
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 36" length
  • Black colour insulation
Product details
Lead Length - Imperial 36"
Lead Length - Metric 914.4mm
Insulator Colour Black
Current Rating 20A
Voltage Rating 600V
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-P4911B-36-0
Description
  • 36" length
Lead Length - Imperial 36"
Lead Length - Metric 914.4mm
Current Rating 20A
Voltage Rating 600V
Part Number BU-P4911B-36-0
Mueller Electric BU-P4911B-36-0 BU-P4911B-36-0 Banana Test Lead 4mm Stackable Plug Retractable Sleeve | Tanotis