MULTICOMP 878302 Quick Disconnect Terminal, Male Quick Disconnect, Natural
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Vinyl |
| Wire Size AWG Max | - |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | - |
| Terminal Type | Male Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Natural |
| Conductor Area CSA | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 878302 |
| Quantity | Pack ofĀ 20 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP 878302 Quick Disconnect Terminal, Male Quick Disconnect, Natural
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Vinyl |
| Wire Size AWG Max | - |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | - |
| Terminal Type | Male Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Natural |
| Conductor Area CSA | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 878302 |
| Quantity | Pack ofĀ 20 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Vinyl |
| Wire Size AWG Max | - |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | - |
| Terminal Type | Male Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Natural |
| Conductor Area CSA | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 878302 |
| Quantity | Pack ofĀ 20 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










